MÜŞTERİ DESTEK
0 222 230 29 00
0 532 280 56 26

 • Arı Sütünün Faydaları Nelerdir?

  Arı sütü, insan vucüduna pozitif etkileri nedeniyle Dünya’nın en pahalı sütü olarak nitelendirilmektedir. Arı sütünün üretimi bir hayli zordur. Türkiye’de yılda sadece 50 kg üretim yapılabilmektedir. Arı sütünün fiyatı ise ortalama 10.000 tl’dir. Japonya, arı sütünün en çok üretildiği ülkedir.

  4arısütü Arı Sütünün Faydaları Nelerdir 4ar s t

  Arı sütü kraliçe arının yaşam kaynağıdır. Arı sütünün insan metabolizmasına faydası ise bağışıklık sistemini güçlendirmesidir. Gerçek mucizesi ise yaşam süresini uzatmasıdır. Kraliçe arılar normal arılara göre 40 kat daha uzun süre yaşıyor.

  arısütü1 Arı Sütünün Faydaları Nelerdir ar s t 1

  Arı sütü aynı zamanda merhem olarak kullanılabilir. İnsan cildine güzelleşmede pozitif etkileri bulunuyor. Bir çok cilt hastalığına da iyi geldiği iddia ediliyor.

  arısütü2 Arı Sütünün Faydaları Nelerdir ar s t 2

  Yaklaşık 40 50 adet kovandan 1 yıl gibi bir sürede sadece 1 kg kadar üretilebiliyor. Buzdolabında 2-3 ay gibi bir sürede saklanabilmektedir. Eğer daha uzun süre saklanılması isteniyorsa derin dondurucuda -17 derecede saklanmalıdır.

  arısütü3 Arı Sütünün Faydaları Nelerdir ar s t 3

  Arı sütü, yaklaşık 1 haftalık genç bal arılarının yutak altı bezlerinden salgıladıkları kimyasal bir enzimdir. Bal arıları, kraliçelerini beslemek için arı sütü salgılarlar. Yalnızca yavru arılar doğumundan sonraki ilk 3 günde arı sütü ile beslenir. Daha sonra yavru arılar bal ve polenle beslenirler.

  arısütü6 Arı Sütünün Faydaları Nelerdir ar s t 6

  Kraliçe arının uzun ömrü ve fiziksel farkının sebebi tamamen arı sütü ile beslenmesinden kaynaklanır. Diğer arılara oranla 2 kat büyüklükte ve ağırlıkta olur. Diğer arılar tamamen kısırdır. Kraliçe arı yeryüzünün en doğurgan canlısıdır. Günde yaklaşık 3000 yumurta yumurtlayabilirler.

  arısütü7 Arı Sütünün Faydaları Nelerdir ar s t 7

  Kraliçe arıların uzun ömrünün sırrı arı sütündedir. 6 haftalık normal arı ömrü, arı sütüyle beslenen kraliçe arı için 6-7 yıldır. Arı kolonisinin düzeninin ve hayatının devamı arı sütüne bağlıdır. Kraliçe arı kovanın lideridir. Sadece arı sütü ile beslenen kraliçe arı kovanın aynı zamanda yöneticisidir.

  arısütü8 Arı Sütünün Faydaları Nelerdir ar s t 8

  Özellikle kanser hastalıkları ile mücadelede dünyada olduğu gibi ülkemizde de arı sütü ve ürünlerinden faydalanılmaktadır. Bilimsel çalışmalar, arı sütünün kanserli hücrelerin büyümesini yavaşlattığı ve kanser oluşumunu da engellediğini ortaya koymuştur. Normal kullanımlarda uzmanlar arı sütünün kansere yakalanma riskini büyük oranda azalttığını belirtiyorlar.

  arısütü9 Arı Sütünün Faydaları Nelerdir ar s t 9

  Cilde uygulanan arı sütü kürlerinin bağışıklık sistemini kuvvetlendirdiği söylenmektedir. Bakteri ve mikrop oluşumunu engellemektedir. Hatta MS gibi ağır hastalıklarda diğer bir arı ürünü olan propolis ile beraber kullanımınca ciddi faydaların görüldüğü tespit edilmiştir.

  arısütü10 Arı Sütünün Faydaları Nelerdir ar s t 10

  Kısırlık ve benzeri hastalıklarda, arı sütünün hücre yenileyici özelliği sebebiyle uygulamalara gidilmiştir. Arı sütünün erkeklerde sperm sayısını arttırdığı söylenmektedir. Hormonal yapıyı yeniden düzenleyerek erkeklerden kaynaklı çocuk sahibi olamama problemlerine destek olduğu tespit edilmiştir. Aynı zamanda bayanlarda da rahim ve üreme organlarında kaynaklanan sıkıntıları giderip çiftlerin çocuk sahibi olmakta yardımcı olduğu görülmüştür. Türkiye’de kısırlık tedavisinde en çok başvurulan ürünlerden biridir.

  arısütü11 Arı Sütünün Faydaları Nelerdir ar s t 11

  Kalp ve damar hastalıklarında büyük faydaları gözlemlenmiştir. Arı sütü özellikle damar tıkanıklığı hastalıklarına iyi gelmektedir. Damar tıkanıklıklarına iyi geldiği, kan akışını düzenlediği görülmüştür. Aynı zamanda kolestrole de iyi gelmektedir.

  arısütü12 Arı Sütünün Faydaları Nelerdir ar s t 12

  Tansiyon hastalıkları için arı sütünün de eşsiz faydaları bulunmaktadır. Tansiyonu dengelediği, diyabet hastalıklarında ciddi iyileşme görüldüğü tespit edilmiştir. Bilimsel olarak arı sütünün insan vucüdunda doğal bir insülin gibi kandaki şekeri yakarak enerjiye dönüştürdüğü saptanmıştır. Arı sütünün, soğuk algınlığı ve grip gibi üst solunum yolu rahatsızlıklarına iyi geldiği saptanmıştır. Astım, bronşit ve nefes darlığı hastalıklarına tedavi olarak kullanılmaktadır.

  arısütü14 Arı Sütünün Faydaları Nelerdir ar s t 14

  Arı sütünün çocuklar için kullanımı çok faydalıdır. Özellikle gelişim döneminde arı sütünün içerisinde bulundurduğu tüm besinler çok faydalıdır. Zihinsel ve bedensel gelişim için gerekli olan bu besinlerin hepsini arı sütü içermektedir. Aynı zamanda fiziksel olarak kas, hücre ve kemik gelişimini de desteklemektedir.

  arısütü15 Arı Sütünün Faydaları Nelerdir ar s t 15

  Arı sütü tüketimi saf olarak önerilmektedir. Dilerseniz su, pekmez veya süt ile çözerek tüketebilirsiniz. Arı sütünün en yaygın tüketimi balla yapılmaktadır. Bal arı sütünün bozulmasını önlediği gibi arı sütünün rahatlıkla alınmasını sağlar.